ÖVRIGT / Diverse / Pigtittare 7292242
*
nr 729 2242
Pigtittare
sent 1800-tal, ådringsmålad, höjd: 52
Utrop:
300 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 december 2011
kl 17:31:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/11 23:24:19
1
100 kr
5/12 08:22:44
2
300 kr
5/12 11:11:44
3
300 kr
5/12 11:50:40
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel ådringsmålad
-
5071 Bordskanon
mässing, gravyr. Längd: 38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:48
-
5070 Brandspruta
Längd: 81cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:19
-
5052 Fat
mässing. Längd: 57cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:31
-
5150 Flaska
mässing, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sve..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:09
-
4197 Hänglås
2 st, antika, järn, med nyckel. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:21
-
4198 Hänglås
3 st, antika, med nycklar
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:22
*
Pigtittare
nr 729 2242
Pigtittare
sent 1800-tal, ådringsmålad, höjd: 52
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 december 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/11 23:24:19 | 1 | 100 kr |
5/12 08:22:44 | 2 | 300 kr |
5/12 11:11:44 | 3 | 300 kr |
5/12 11:50:40 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel ådringsmålad
-
5071 Bordskanon
mässing, gravyr. Längd: 38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:48 -
5070 Brandspruta
Längd: 81cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:19 -
5052 Fat
mässing. Längd: 57cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:31
-
5150 Flaska
mässing, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sve..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:09 -
4197 Hänglås
2 st, antika, järn, med nyckel. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:21 -
4198 Hänglås
3 st, antika, med nycklar
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:22